Մայիսի 24-ին ԱԺ հերթական նիստում ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը ներկայացրել է ԿԲ գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը:
Հաշվետվությունը, ըստ Մարտին Գալստյանի, ներառում է երկու փաստաթուղթ՝ 2022 թ. 1-ին եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի հաղորդում եւ 2021 թ. 4-րդ եռամսյակի դրամավարկային քաղաքականության ծրագրի կատարման հաղորդում:
ԿԲ նախագահի խոսքով՝ 2021 թ. համար կանխատեսվել էր ցածր տնտեսական ակտիվություն եւ թույլ պահանջարկի միջավայրի պահպանում՝ հիմնականում հիմնավորված աշխարհում կորոնավիրուսի շարունակվող տարածման, տնտեսական հեռանկարների հարցում կուտակված մեծ անորոշության ազդեցություններով:
«Տարվա ընթացքում ինչպես գործընկեր երկրներում, այնպես էլ Հայաստանում դիտվել է տնտեսական ակտիվության եւ ամբողջական պահանջարկի սպասվածից ավելի արագ տեմպերով վերականգնում, դրանց առանձին դեպքերում ընթացել է արտադրական կարողությունների ընդլայնում՝ համեմատաբար թույլ տեմպերով, ինչը լրացուցիչ գնաճային ճնշումներ է ավելացրել տնտեսություններում»,- նշել է Մարտին Գալստյանը:
Զեկուցողի խոսքով՝ տարվա երկրորդ կեսին առավել նշանակալի էր ներքին ծառայությունների ոլորտում արտաքին պահանջարկի գործոնների ազդեցությունը՝ պայմանավորված սպասվածի համեմատությամբ զբոսաշրջության ավելի բարձր տեմպերով:
«Միաժամանակ, աշխարհում գնաճային միջավայրի ընդլայնումն արտահայտվել է մեր հասարակության գնաճային սպասումների ավելացմամբ, որին նպաստել է ընթացիկ կարգավորվող ծառայությունների գների ակնկալվող փոփոխությունների ազդեցությունը»,-ասել է Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը: Գնաճային նման զարգացումների ներքո Կենտրոնական բանկը տարվա ընթացքում շարունակել է վարել դրամավարկային պայմանների խստացման քաղաքականություն՝ այդ ընթացքում բարձրացնելով տոկոսադրույքը ընդհանուր հաշվով 2,5 տոկոսային կետով, որի արդյունքում, տարեվերջին գնաճը սկսել է նվազել եւ 2021 թ. դեկտեմբերին կազմել է 7,7 տոկոս:
Կենտրոնական բանկի տարեկան հաղորդումն ամբողջական այստեղ:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանն իր ելույթում ընդգծել է, որ Կենտրոնական բանկի գործողությունների ու միջամտությունների շնորհիվ է, որ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների շարքում Հայաստանը միակ երկիրն է, որը երկնիշ գնաճ չունի:

On May 24, the Governor of the RA Central Bank Martin Galstyan submitted the Annual Report on Activities of the Central Bank .
According to Martin Galstyan, the report includes two documents, the Report on the Monetary Policy Program (Q1, 2022) and the Report on Implementation of the Monetary Policy Program (Q4, 2002.)
The Governor of the Central Bank said that low economic activity and a weak demand environment were forecast for 2021, mainly due to the effects of the ongoing spread of coronavirus in the world, the growing uncertainty about the economic perspectives.
“During the year, both in the partner countries and in Armenia, economic activity and aggregate demand recovered faster than expected. In some cases, the production capacity has been expanded at a relatively slow pace, which has increased additional inflationary pressures in economics,” Martin Galstyan noted.
According to the rapporteur, the influence of external demand factors in the internal services sector was more significant in the second half of the year because of higher rates of tourism than expected.
“At the same time, the expansion of the inflationary environment in the world was reflected in the increase of inflationary expectations of our society, which was facilitated by the impact of the expected changes in the prices of currently regulatory services,” the Governor of the Central Bank Martin Galstyan said. Under such inflationary developments, the Central Bank continued to pursue a policy of tightening monetary conditions during the year, increasing interest rates by a total of 2.5 percentage point, as a result of which, the inflation began to decline in the end of the year and was 7,7% in December 2021.
In his speech, the Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan underlined that thanks to the actions and interventions of the Central Bank, Armenia is the only country among the EAEU member states that does not have double-digit inflation.